Žuti šešir

(Yellow hat)

Erasmus+ KA1 projekt

Dobro došli na stranice projekta Žuti šešir!

(Projekt broj 2021-1-HR01-KA122-SCH-000013947)

U projektu sudjeluju učitelji i stručni suradnici različitih profila naše škole. Cilj mu je doprinijeti fizičkom i mentalnom zdravlju učenika i zaposlenika, kreirati bazu digitalnih edukativnih materijala za široku upotrebu (potražite ih na ovim stranicama u odjeljku "Digitalni materijali"), ojačati inkluziju učenika s posebnim potrebama (daroviti učenici i učenici s teškoćama u razvoju) te povezati školu sa društvenom zajednicom, lokalnom i međunarodnom.

Projekt traje od 30.12.2021. do 30.6.2023. no na ovim stranicama ćemo i nakon završetka projekta objavljivati korisne materijale vezane za fizičko i mentalno zdravlje.

Pratite aktivnosti našeg projekta na ovim stranicama, jer ćete sigurno pronaći mnoštvo, ne samo zanimljivih, već i korisnih sadržaja za sebe i svoje bližnje.

VAŽNO!

Završna konferencija projekta održava se 26.6.2023. u našoj školi. Više o konferenciji i programu pročitajte u odjeljku "konferencija" na izborniku.

Veselimo se vašoj prijavi!

Ono što zalijevamo, to će i rasti!

Odaberimo bolje načine nošenja sa životnim izazovima i problemima!

JESTE LI ZNALI?

DID YOU KNOW?

Ljubaznost nije samo uljudnost prema drugima! Ljubaznost naš život čini sretnijim, zdravijim i - duljim! Kada smo ljubazni, to se odražava na našu dobrobit - smanjuju se zdravstveni problemi (srčane bolesti, poremećaji spavanja, anksioznost, stres...) a povećava dobro raspoloženje! Oblici iskazivanja ljubaznosti poput altruizma i volontiranja, posebno su pozitivno povezani većim fizičkim i mentalnim zdravljem.

Kindness is not just politeness to others! Kindness makes our lives happier, healthier and - longer! When we are kind, it reflects on our well-being - it reduces health problems (heart disease, sleep disorders, anxiety, stress ...) and increases good mood! Forms of expression such as altruism and volunteering are especially positively associated with greater physical and mental health.

Stres može naštetiti našem fizičkom i mentalnom zdravlju, to već svi znamo. No, jedno istraživanje u Americi dalo je vrlo zanimljive rezultate. Naime, pokazalo je da velike količine dugoročnog stresa povećavaju šansu za umiranjem za 43%. Možda to i nije toliko iznenađujuće, budući da znamo koliko stres može biti štetan. No, ono što je iznenađujuće je da je ovaj postotak vrijedio samo za one ispitanike koji su vjerovali da će im stres naštetiti! Autori istraživanja su zaključili da ne ubija stres, nego naš doživljaj stresa.

Stress can harm our physical and mental health, we all already know that. But one study in USA yielded very interesting results. Namely, it showed that large amounts of long-term stress increase the chance of dying by 43%. Maybe that’s not so surprising, since we know how harmful stress can be. But, what is surprising is that this percentage was only valid for those respondents who believed that stress would harm them! The authors of the study concluded that it does not kill stress, but our interpretation of stress.