zanimljivi pokus - kromatografija

Dragi učenici,

danas vam stavljam opis jednog zanimljivog pokusa koji sam sa prijašnjim učenicima Tima Raketa provodila na našim radionicama (primijetiti ćete na uputama slike sa naših radionica i prepoznati te učenike!). Kliknite ispod na dokument "kromatografija" i otvorit će se opis pokusa. Jednostavno ga je provesti, pa pokušajte! Nadam se da će vam biti poučno i zabavno!

kromatografija.docx

Igrajmo se brojkama

Dragi učenici!

Znam da volite mozgalice, pa sam vam pripremila sudoku! Sudoku je mozgalica sa brojkama a igra se na način da se u tablicu upisuju brojke poštivajući tri pravila:

1. u svakom retku se svaki broj smije pojaviti, odnosno napisati samo jednom,

2. u svakom stupcu se svaki broj smije pojaviti, odnosno napisati samo jednom i

3. unutar svakog manjeg polja (od devet malih kvadratića) svaki broj se smije pojaviti odnosno napisati samo jednom.

Pokušajte, nadam se da će vam biti zanimljivo!

Ispod teksta imate priložene dokumente (piše sudoku 1 s, sudoku 2 s, sudoku 3 s, sudoku 4 s), kada kliknite mišem na svaki otvorit ćete po jednu tablicu, a zadnji je dokument u wordu (piše sudoku starija skupina) pa ove sudoku tablice možete ispisati ako imate pisač (četiri su zadane a jedna tablica je prazna pa možete napraviti svoj sudoku).

Uživajte!

Tangrami

Dragi učenici,

vjerujem da se većina vas već susrela sa tangramima. Ako ih imate doma, šaljem vam sliku likova (na kraju ove obavijesti kliknite na "tangram slika" koje možete iz(g)rađivati pomoću tangrama. Ako ih nemate doma, zašto ih ne izraditi? U dokumentu na kraju ove obavijesti ( kliknite na "tangram")je priložena skica pomoću koje se tangram može napraviti (izrezati) iz papira ili kartona, svakako uz pomoć roditelja koji će znati preračunati mjere svakog dijela.

Nadam se da ćete se zabaviti. No, tangrami nisu samo zabava, već zanimljiv način na koji možete razvijati vaše sposobnosti!

tangram.doc
tangram slika.png

Malo logike i matematike

Svi volite zadatke iz matematike i logike, pa evo nekoliko. Bilo bi dobro da ih rješavate u svojim bilježnicama, kako bismo ih zajedno prokomentirali i pojasnili kada se budemo vidjeli u školi!

1. Mama je kupila 7 crvenih cvjetova, 12 plavih cvjetova i 20 žutih cvjetova. Napraviti će bukete cvijeća. U svaki će buket staviti 1 crveni cvijet, 2 plava cvijeta i 3 žuta cvijeta. Koliko će jednakih buketa moći napraviti?

2. Vuk, koza, kupus i pastir, imaju samo jedan čamac, a trebaju prijeći preko rijeke. Problem je što mogu stati samo dvojica unutra. Vuk će pojesti kozu ako ih ostavi same, a koza kupus ako ih ostavi same. Ali na kraju ih je uspio prenijeti. Kako?

3. Kako ćeš odmjeriti 4 litre vode u vrč, ako imaš posudu od 3 litre i od 5 litara?

********************************************************************************************************************************************************************************

A sada nešto malo drugačije. U tablici su dva stupca - u prvom su životinje a u drugom neki ljudski izumi. Vaš je zadatak da povežete svaku životinju sa jednim izumom, po sličnim svojstvima. U privitku je word dokument (samo klikni ispod na "ŽIVOTINJE i izumi) u kojemu je ta tablica bogatije napravljena. Jedva čekam vidjeti vaša razmišljanja!

ŽIVOTINJA

ZIVOTINJA i izum.docx

ZADATAK 1

šaljem vam jedan video: https://www.youtube.com/watch?v=MDovyz36OYk

Pogledajte pokuse te razmislite zašto dolazi do toga. Ukoliko ste u mogučnosti isprobajte i kod kuće neki pokus te ga možete donijeti na nastavu kada se opet vidimo.

Lijep pozdrav, uživajte, učite i čuvajte se! smiley

od 22. 4. do 26. 4. 2024.