2017-10-12 18:06:45

Velikani hrvatske prošlosti

 

 

 

Likovni natječaj

„Velikani hrvatske prošlosti“

Dora Pejačević

Detalje poziva možete preuzeti preko ove poveznice.

Prijavni obrazac možete preuzeti preko ove poveznice.

Osnovna škola Grigora Viteza i Dječji vrtić Iskrica iz Zagreba, drugu su godinu zaredom organizatori i kreatori likovnog natječaja "Velikani hrvatske prošlosti", odobrenog od strane Ministarstva znanosti obrazovanja i sporta i Agencije za odgoj i obrazovanje Republike Hrvatske, s ciljem promicanja interesa za hrvatsku povijest i razvoja likovnih i vizualnih kompetencija.
Želja nam, kao i prošle godine, uključiti i pozvati na sudjelovanje što više dječjih vrtića i škola u kojima se školuju ili borave djeca hrvatskog govornog područja, u Republici Hrvatskoj i izvan nje.

Tema ovogodišnjeg natječaja je iznimno talentirana i osebujna hrvatska skladateljica Dora Pejačević.

Učenici bi, uz vodstvo učiteljica/učitelja, trebali doznali nešto više o Dori Pejačević, kako bi proširili svoja znanja o hrvatskoj umjetnosti i glazbenom stvaralaštvu. Potom bi likovnim tehnikama navedenim u natječaju, također uz vodstvo učiteljica/učitelja, ostvarili zadani zadatak. U natječaju mogu sudjelovati djeca predškolske dobi, djeca rane školske dobi (1. - 4. razreda osnovne škole) i djeca s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama do 4. razreda osnovne škole.

Dora Pejačević, kći hrvatskoga bana i grofa Teodora Pejačevića i majke mađarske barunice Lille Vay de Vaya, rođena je u Budimpešti 10. rujna 1885. godine,a umrla u Münchenu 5. ožujka 1923. godine. Glazbom se počela baviti kao djevojčica, uz pomoć poznatoga mađarskog orguljaša Károlya Noszede koji je ljeti dolazio u Našice, u kojima je provela prve godine života.

 

Kada se obitelj zbog banske obveze Dorina oca preselila u Zagreb, ona je nastavila privatno školovanje kod nastavnika glazbene škole Hrvatskoga glazbenog zavoda (Cirila Juneka, Dragutina Kaisera, Vaclava Humla).

Za života, osim u Hrvatskoj, njezina su djela vrlo često izvođena u inozemstvu (London, Dresden, Budimpešta, Stockholm, Beč, München i dr.) u interpretaciji glasovitih svjetskih glazbenika njenog doba kao što su pijanisti Walther Bachmann, Svetislav Stančić i Alice Ripper, violinisti Joan Manén, Václav Huml i Zlatko Baloković, dirigenti Oskar Nedbal i Edwin Lindner, te ansambli Thomán trio, Hrvatski gudački kvartet, Zagrebačka filharmonija, Wiener Tonkünstlerorchester te Dresdenska filharmonija.

Iza Dore Pejačević ostalo je 58 opusa s područja orkestralne, vokalno-instrumentalne, komorne i glasovirske glazbe.

U Hrvatskoj je Dora Pejačević obitavala u obiteljskom dvorcu u Našicama ali su je česta putovanja vodila i u velike europske kulturne centre poput Budimpešte, Münchena, Praga i Beča u kojima je znala boraviti duže vrijeme. Posljednje godine života, od udaje za austrijskog časnika Ottomara von Lumbea 1921. do smrti 1923. godine, provela je uglavnom u Münchenu gdje je i umrla.

Bila je vrsna violinistica i odlično je svirala glasovir. Slikala je, recitirala i pisala poeziju. 

 

Više informacija potražite ovdje.


Osnovna škola Grigora Viteza Zagreb