60. obljetnica naše škole

Krajem 40.-ih godina 20. stoljeća, u vrijeme kad počinje povijest naše škole, u ovom djelu Trnja nalazila se samo jedna osnovna škola – današnja Stara Trnjanska. Gradnja naše današnje škole počela je 1950. godine pod geslom „Izgradnja prve sedmoljetke“. Dobrovoljnim radom građana općine Trnje i uz pomoć općine, školska zgrada bila je dovršena i predana na uporabu 1. veljače 1953. godine. Novosagrađena škola dijeli se u dva kolektiva: XIII. narodna osmogodišnja škola i XX. narodna osmogodišnja škola. Kasnije su dobile naziv OŠ Kruge I i OŠ Kruge II. 25. svibnja 1956. OŠ Kruge II seli u novi prostor, preko autoceste u novo sagrađenu zgradu. Danas je to OŠ Jure Kaštelana. Osmogodišnja škola Kruge I dobiva novo ime po najvećem hrvatskom dječjem pjesniku Grigoru  Vitezu 2. travnja  1968. godine i otada se službeno zove OŠ Grigora Viteza.

Mi, učenici smo danas sretni i ponosni što nam škola nosi ime pjesnika, čovjeka koji je neizmjerno volio djecu, bio duboko human, plemenit i skroman. Naš Grigor Vitez ostavio nam je brojne priče i pjesme i kod naših najmlađih rasplamsavao maštu. Tko danas nije čuo za likove iz njegovih slikovnica, priča, bajki i pjesmica.

Novinarke OŠ Grigora Viteza :

Marta Kostelić i Ladana Glavinić

Povijest

Možete li zamisliti kako je izgledalo naše Trnje prije pedesetak godina? Bez Vukovarske, Slavonske i Držićeve avenije, Avenije hrvatske bratske zajednice, nove Miramarske ceste? Bez Pothodnika, Autobusnog terminala? Bez Lisinskog, Gradske skupštine, velikih poslovnih zgrada? Teško. Danas je to potpuno promijenjena urbana sredina, još uvijek intenzivnog urbanog razvoja. Polako nestaju i preostali mali kućerci, a zamjenjuju ih velike nove zgrade.

Kronologija razvoja škole:

Škola je s radom počela 3. veljače 1953. godine.Novosagrađena škola  razdijeljena je u dva kolektiva: XIII narodna osmogodišnja škola i XX narodna osmogodišnja škola. No njihov je naziv ubrzo promijenjen te se škole nazivaju: OŠ Kruge I i OŠ Kruge II.

OŠ Kruge II 1966. godine  seli se u nove prostore. U ovoj zgradi ostaje raditi samo  OŠ Kruge I.

OŠ Kruge I od 2. travnja 1968. nosi ime  velikog dječjeg pjesnika Grigora Viteza.

Sa 1977.godinom počinje  novo razdoblje u povijesti škole. U školi se javljaju nove ideje: predlaže se integracija   djece s posebnim potrebama. Te, za tadašnje vrijeme napredne ideje se i ostvaruju.  Od tada  se u školi provodi integracija djece s posebnim potrebama, a koja traje sve do današnjih dana.  Danas nas  javnost  prepoznaje kao osnovnu školu s posebnim razrednim odjelima za školovanje djece s teškoćama u razvoju. Naša današnja djelatnost usmjerena je na  redovnu osnovnu školsku djelatnost, te provođenje odgoja i obrazovanja za djecu s organski uvjetovanim poremećajima u razvoju, te školovanje djece usporena kognitivna razvoja.

Školu su zadnjih godina posjetili ugledni gosti. Do sad smo, između ostalih, imali čast ugostiti predsjednika Republike Hrvatske Stjepana Mesića, zagrebačkog kardinala Josipa Bozanića, zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića, veleposlanika Kraljevine Švedske i Danske te Međunarodnog kluba žena,a donacijama školi pridružila su se Veleposlanstva  Kraljevine Nizozemske i  Japana.