> Škola  > Povijest
70. obljetnica naše škole

Veličanstvena proslava Dana osnovne škole Grigora Viteza

Petak, 19. svibnja 2023. bit će zapamćen kao poseban dan u sjećanjima mnogih učenika, učitelja i roditelja. Toga je dana na pravim kazališnim daskama, uz svjetlosne i zvučne efekte, 150 učenika i 25 učitelja izvelo mjuzikl Na putu s Antuntunkom!

Mjuziklu je prethodio dokumentarni film o nastanku koji je satkan od stotine sati snimljenog materijala i koji prati proces od dogovora, proba sve do finalnih izvedbi. Dok se u dvorani s nevjericom gledao inspirativan film, gosti su na samom ulazu mogli pogledati autorsku izložbu ilustracija na temu Grigorovih pjesama.

I sam mjuzikl je autorsko djelo učitelja Škole, a u njemu su svoj doprinos, osim učenika glumaca, dali i odrasli glumci učitelji, rekviziteri, inspicijenti, učitelji zaduženi za efekte i slikovne kulise te učitelji koji su uvježbavali plesne, pjevačke i glumačke točke. Nizale su se scene, a sa svakom scenom oduševljenje privilegiranih gledatelja bilo je sve veće. Iz publike bi se čuli uzdasi oduševljenja, a songovi su praćeni pljeskom.

Na kraju se prolomio srdačan i gromoglasan pljesak za cijeli ansambl, bend Thorns, mali zbor i autorski trojac - Teu Celić, Marka Gajera i Jasnu Kunac.

Gledajući unatrag, mjuzikl se stvarao dugotrajnih 13 mjeseci. Od ideje, raspisivanja scenarija i glazbe, audicije i mukotrpnog uvježbavanja koje je bilo praćeno osmišljavanjem i uređivanjem scena i kostima. I sve sami! I sve uz sve ostale dnevne i tjedne poslove.

Rezultat je neponovljivo djelo amatera koje se po svojoj kvaliteti može usporediti s profesionalcima!

Ipak, samo djelo nije samo glazbeni događaj, ono je odraz kreativnosti, zajedništva i htijenja. Radom su učenici i učitelji ispričali priču kako se iz trnja mogu dotaknuti zvijezde. Samo treba vjerovati i dati od sebe sve, bez zadrške, iz srca!

Njihov je trud osvojio sve prisutne i naučio nas važnu životnu lekciju. Zvijezde su dohvatljive, i još važnije, zvijezde su tu među nama!

To su svi oni dragi ljudi koji nesebično i bez kalkulacije ulažu sve u odgoj i obrazovanje, koji vjeruju u prave vrijednosti i koji ih svakodnevno žive.

Hvala svima koji su slavili s nama!

Iva Eskeričić

knjižničarka

Sretan 70. rođendan ŠKOLO!

60. obljetnica naše škole

Krajem četrdesetih godina 20. stoljeća, u vrijeme kad počinje povijest naše škole, u ovom djelu Trnja nalazila se samo jedna osnovna škola – današnja Stara Trnjanska. Gradnja naše današnje škole počela je 1950. godine pod geslom „Izgradnja prve sedmoljetke“. Dobrovoljnim radom građana općine Trnje i uz pomoć općine, školska zgrada bila je dovršena i predana na uporabu 1. veljače 1953. godine. Novosagrađena škola dijeli se u dva kolektiva: XIII. narodna osmogodišnja škola i XX. narodna osmogodišnja škola. Kasnije su dobile naziv OŠ Kruge I i OŠ Kruge II. 25. svibnja 1956. OŠ Kruge II seli u novi prostor, preko autoceste u novo sagrađenu zgradu. Danas je to OŠ Jure Kaštelana. Osmogodišnja škola Kruge I dobiva novo ime po najvećem hrvatskom dječjem pjesniku Grigoru  Vitezu 2. travnja  1968. godine i otada se službeno zove OŠ Grigora Viteza.

Mi učenici danas smo sretni i ponosni što nam škola nosi ime pjesnika, čovjeka koji je neizmjerno volio djecu, bio duboko human, plemenit i skroman. Naš Grigor Vitez ostavio nam je brojne priče i pjesme i kod naših najmlađih rasplamsavao maštu. Tko danas nije čuo za likove iz njegovih slikovnica, priča, bajki i pjesmica.

Novinarke OŠ Grigora Viteza :

Marta Kostelić i Ladana Glavinić

Povijest

Možete li zamisliti kako je izgledalo naše Trnje prije pedesetak godina? Bez Vukovarske, Slavonske i Držićeve avenije, Avenije hrvatske bratske zajednice, nove Miramarske ceste? Bez Pothodnika, Autobusnog terminala? Bez Lisinskog, Gradske skupštine, velikih poslovnih zgrada? Teško. Danas je to potpuno promijenjena urbana sredina, još uvijek intenzivnog urbanog razvoja. Polako nestaju i preostali mali kućerci, a zamjenjuju ih velike nove zgrade.

Kronologija razvoja škole:

Škola je s radom počela 3. veljače 1953. godine. Novosagrađena škola razdijeljena je u dva kolektiva: XIII narodna osmogodišnja škola i XX narodna osmogodišnja škola. No njihov je naziv ubrzo promijenjen te se škole nazivaju: OŠ Kruge I i OŠ Kruge II.

OŠ Kruge II 1966. godine  seli se u nove prostore. U ovoj zgradi ostaje raditi samo OŠ Kruge I.

OŠ Kruge I od 2. travnja 1968. nosi ime  velikog dječjeg pjesnika Grigora Viteza.

S 1977. godinom počinje novo razdoblje u povijesti škole. U školi se javljaju nove ideje: predlaže se integracija djece s posebnim potrebama. Te, za tadašnje vrijeme, napredne ideje se i ostvaruju. Od tada se u školi provodi integracija djece s posebnim potrebama, a koja traje sve do današnjih dana.  Javnost nas prepoznaje kao osnovnu školu s posebnim razrednim odjelima za školovanje djece s teškoćama u razvoju. Naša današnja djelatnost usmjerena je na redovnu osnovnu školsku djelatnost, te provođenje odgoja i obrazovanja za djecu s organski uvjetovanim poremećajima u razvoju, te školovanje djece usporena kognitivna razvoja.

Školu su zadnjih godina posjetili ugledni gosti. Do sad smo, između ostalih, imali čast ugostiti predsjednika Republike Hrvatske Stjepana Mesića, zagrebačkog kardinala Josipa Bozanića, zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića, veleposlanika Kraljevine Švedske i Danske te Međunarodnog kluba žena, a donacijama školi pridružila su se Veleposlanstva Kraljevine Nizozemske i  Japana.

« Srpanj 2022 »