Mobilnost učitelja pod nazovim Art in nature: a sustainable approach for every teacher (Umjetnost u prirodi: održivi pristup za svakog učitelja) započela je odlaskom u poznati park barcelonskog sveučilišta. Polaznici, uključujući i edukacijsku rehabilitatoricu Romanu Cvjetković Svilan, imali su prilike upoznati likovne tehnike prikladne za rad na otvorenom – grattge, oslikavanje sjena te izrada mapa mirisa i zvuka. Korišteni su održivi materijali – reciklirani papir, netoksične boje. Sve tehnike povezuju sudionika s njegovim neposrednim okruženjem i potiču ga na povezivanje s prirodom. Polaznici su se okušali i u tehnici vođene meditacije kako bi se bolje usmjerili na zadane aktivnosti.
Drugi dan bio je posvećen trencadis tehnici. Trencadis je mozaik tehnika sastavljena od nepravilnih komadića keramičkih pločica, stakla i porculana, najčešće recikliranih materijala. Posebno je povezana s Barcelonom kroz rad arhitekta Antonija Gaudíja, koji ju je koristio u dizajniranju Park Güella i Casa Batlló. Tehnika trencadis pdrživa je jer promiče ponovnu uporabu odbačenih materijala, poput pločica, starog pribora za jelo i druge keramike, smanjujući otpad i potičući kreativnu reciklažu u umjetnosti i arhitekturi.
Treći dan mobilnosti bio je usmjeren na izradu prirodnih boja. Polaznici su pripremili vodene boje koristeći začine poput kurkume i paprike te gumu arabiku. Tempere pomoću jaja i različitih pigmenta. Okušali su se u pripremi vlastitog, netoksičnog ljepila kao i u tehnici Gelly plate. Tehnika Gelly plate omogućava višestruko otiskivavnje boja i uzoraka na papir. Naravno, korišteni materijali uglavnom su bili elementi iz prirode poput lišća, cvijeća i grančica te reciklirani predmeti.
Četvrti dan mobilnosti u fokusu je bila kolaž tehnika s uporabom održivih materijala. Polaznici su izradili kolaž od starih časopisa, starih svakodnevnih predmeta, tkanine i drugih ponvno upotrijebljenih materijala. Sve je spojeno prirodnim, ručno rađenim ljepilom. Također, naša edukacijska rehabilitatorica Romana Cvjetković Svilan predstavila je Hrvatsku i našu školu. Pogledajte rezultate!
Osim kolaža, u četvrtak su polaznici istražili tehnike tzv. land art, tehnike u kojoj se koriste elementi dostupni u prirodi. Svoja djela polaznici usu izredili u poznatom Cituadela parku u Barceloni. Koristili su grančice, lišće i druge pronađene elemente.
Peti dan mobilnosti polaznici su izradili šešire od recikliranih materijala. Svaki polaznik donio je neke predmete i materijale iz svoje okoline koje mu više nisu bili podrebni. Naglasak je bio na važnosti biranja održivih materijala te prepoznavanju vrijednosti onoga što već imamo. Tečaj je završio malom modnom revijom izrađenih šešira.













