Eko Vitezi na VII. Međunarodnoj dječjoj ronilačkoj eko patroli
Autor: Iva Eskeričić, 20. 6. 2022.

Kako smo već ranije objavili naš tim Eko Vitezi osvojio je nagradu publike na prvom dječjem zagrebačkom hackatonu. Nagrada je bila odlazak na VII. Međunarodnu dječju ronilačku eko patrolu u Savudriji od 10. do 12. lipnja. Eko patrola je uz pobjednike hackatona okupila učenike s područja Banovine i djecu iz Ukrajine koja se nalaze na području Umaga i okolnih mjesta.

Eko patrola Čišćenje bez granica - VII. Međunarodna dječja ronilačka eko patrola provodi se u organizaciji Agencije Plava promocija, Zagrebačkog holdinga te podružnice Vladimir Nazor i Ronilačkog kluba HRVI Nemo-Adriatic, pod pokroviteljstvom Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja Republike Hrvatske, Ministarstva turizma i sporta Republike Hrvatske, Ravnateljstva civilne zaštite, Grada Umaga, Grada Pirana i Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost uz podršku Nastavnog zavoda za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar" i Društva slovensko-hrvatskog prijateljstva.

Klikom na [opširnije] ispod fotografije pogledajte kako nam je bilo!

Nakon dolaska smješteni smo u kamp Veli Jože te smo upoznati s pravilima ponašanja. Cijelo poslijepodne učenici su imali priliku istraživati kamp te se baviti vodenim sportskim aktivnostima. Nakon večere smo brzo utonuli u san jer nas je u subotu čekao naporan dan.

Ujutro nakon buđenja i doručka učenici su imali priliku upoznati ronioce koji su im održali zanimljiva predavanja o ronilačkoj opremi kao i sigurnosti i ponašanju na moru te ispod površine vode. Poslije ručka svi učenici su imali priliku obući ronilačko odijelo i probati roniti s bocom uz pomoć profesionalaca. Nakon učenja ronjenja učenici su mogli isprobati vodeni park te se okušati u drugim vodenim sportovima. Zatim je slijedila večera te animacijski dio programa u krugu kampa.

Nedjelja je bila zadnji dan našeg boravka u Savudriji. Svečano otvaranje VII. Međunarodne dječje ronilačke eko patrole održalo se u restoranu poslije kojeg su učenici ponovno imali priliku roniti s roniocima, ali i očistiti podmorje oko kampa. Srećom smeća nije bilo puno, ali svaki učenik je uspio malo pomoći kako bi naš okoliš postao čistiji. Nakon još malo vodenih sportskih aktivnosti učenici su se uputili na ručak te su pospremali sobe i stvari i zaputili se nazad svojim kućama.

U nastavku donosimo poveznice na kojima možete pročitati više o eko patroli, a kada dobijemo fotografije službenog fotografa objavit ćemo i njih.