Projekt – ŠKOLA U MUZEJU

Nositelji aktivnosti:  Antonija Radoš, razrednica 4.b i Dubravka Kosier Čakarun, razrednica 4.a

Ciljevi: Učenje otkrivanjem u neposrednoj životnoj stvarnosti.

Razvijanje interesa za posjet muzejima i obilazak kulturno - povijesnih ustanova.

Njegovanje tradicije i običaja.

Razvijanje međusobnog poštovanja, ljubavi i prijateljstva.

Multikulturalnost i poštivanje različitosti.

Razvoj pozitivnih emocija

Način realizacije: Upoznavanje kulturnih dobara.Posjet kulturnim ustanovama grada Zagreba.

Posjet: HŠM - kreativne i prirodoslovne radionice vezane uz povijest obrazovanja u RH

HMNU - likovne radionice i upoznavanje s tradicionalnom umjetnošću podravskoga kraja, naivna umjetnost

HPM -povijesne kostimirane radionice s ciljem upoznavanja s prošlošću RH

MUO - tematske radionice i aktualna gostovanja

HPM - prirodoslovne radionice

Tehnički muzej - Međunarodni dan boje , tematske radionice (zvjezdarnica)

MGZ - prošlost zavičaja, tematske radionice

TZGZ -upoznavanje sa zanimljivostima iz prošlosti grada Zagreba

GKD - stalni postav i tematske radionice vezane uz aktualna gostovanja domaćih i stranih autora

HAM - tematske radionice vezane uz davnu prošlost i ostavštinu predaka

Vremenik: tijekom šk.god. 2015./2016.

Osnovna namjena projekta: Upoznavanje s kulturnom baštinom rodnoga grada i zavičaja.

Razvijati potrebu za osobnom kulturnom nadogradnjom.

_________________________________________________________________________________________________________________________

Pokrenuto oko – talijanska kinetička umjetnost od '50-ih do '70-ih

Učenici 4.a i 4.b razreda posjetili su Muzej za umjetnost i obrt kako bi doznali nešto više o kinetičkoj umjetnosti i pogledali umjetnička ostvarenja talijanskih umjetnika od 50-ih do 70-ih godina prošloga stoljeća.

"Bertuchovo slikovno carstvo u Hrvatskom školskom muzeju “Slikovnica je za dječju sobu jednako bitan, ako ne i potrebniji, dio opreme kao i kolijevka, lutka ili drveni konjić. ”Friedrich Justin Bertuch

"Listajući danas dječju slikovnu enciklopediju stvaranu na prijelazu iz 18. u 19. stoljeće, spoznajemo da je svijet u kojem živimo konstantan, a ujedno i tako promjenjiv. Među ljudima je uvijek postojala želja i potreba za traganjem, istraživanjem, otkrivanjem bližeg a i daljeg, a okruženja. Prisutna je i potreba za znanjem, širenjem znanja, te pedagoška osviještenost. Prilagođivanje i približavanje stečenoga znanja, svijeta odraslih, djeci osnovna je ideja tvorca dječje slikovne enciklopedije Bilderbuch für Kinder – Slikovnica za djecu Friedricha Justina Bertucha"

Na poziv muzejske pedagoginje Hrvatskog školskog muzeja Ivane Dumbović - Žužić, učenici 4.a razreda došli su u muzej oslikavati svoje viđenje dječje slikovne enciklopedije.

U Hrvatskom školskom muzeju gostovali su umjetnici izrade i oblikovanja ukrasa od kukuruzovine, iz Brodsko - posavskog muzeja.

Učenici 4.a razreda bili su njihovi gosti i naučili kako uz pomoć mašte, vještih ruku i puno strpljenja napraviti anđela od kukuruzovine.

Učenici nižih redovnih razrednih odjela posjetili su Hrvatsku akademiju znanosti i umjetnosti u sklopu Dana otvorenih vrata Akademije. Razgledali su galeriju starih majstora, naučili mnogo novih i zanimljivih činjenica o izumitelju Faustu Vrančiću i vidjeli ono čemu su se najviše radovali, originalnu Bašćansku ploču.