Znanost u dvorani

Autor: Ana Bajo, 27. 3. 2019.

Znanost u dvorani

Četvrtak 21.3.2019.g. bio je jako zanimljiv dan u Osnovnoj školi Grigora Viteza. Obilježavali smo Svjetski dan osoba s Down sindromom, Dan darovitih učenika, Svjetski dan svjesnosti o autizmu i prvi dan proljeća. U dvorani naše škole toga se dana događalo mnogo toga zanimljivog i poučnog. Radili smo neobične pokuse koje je vodio meteorolog Nikola Vikić Topić. Vidjeli smo jedan od načina kako se sporazumijevaju „tajni agenti“ i kako pomoću palice možemo na papiru vidjeti tajne poruke. Ako oko palice omotamo tajnu poruku, na pravilan način, čitajući okomita slova otkrit ćemo što piše. Gledali smo kroz WR naočale što nam je bilo naročito zanimljivo. Posebnom 3D olovkom pisali smo slova glagoljice, a 3D printer printao je minijaturne predmete iz igrice Minecraft. Igrali smo se i pametnim mini robotima koji se kreću crtama nacrtanim posebnim markerima. Nakon obilaska svih zanimljivih radionica u dvorani, otišli smo na 2. kat škole gdje smo slušali prezentaciju o životu astronauta u Svemiru. Taj nam je dan bio jako zanimljiv i poučan!

Mali novinari (Tara Brezinščak, Jana Biber, Mare Čuraković i Šimun Lončar)

Život u Svemiru

U školu nam je, povodom Dana darovitih učenika, stigao samostalni svemirski konzultant, gospodin Goran Nikolašević, kako bi nam govorio o letjelicama i životu u Svemiru. Na svemirske postaje dolaze astronauti svakih 6. mjeseci i tako se stalno izmjenjuju. Budući da u Svemiru nema gravitacije, astronauti spavaju u malim spavaonicama koje su smještene na različitim stranama svemirske postaje. Kako u snu ne bi odletjeli i lebdjeli spavaonicama, ulaze u pričvršćene vreće za spavanje. Vidjeli smo kako pripremaju hranu, kad su gladni. Osušeni, dehidrirani špinat u plastičnim vrećicama stave u poseban stroj koji vrećicu napuni vrelom vodom i špinat je spreman za jelo. Zube peru običnim četkicama za zube, pastom koja je jestiva, pa je nakon pranja progutaju. Vodu također drže u posebnim vrećicama. Gospodin Goran pričao nam je i o raznim letjelicama koje su prije putovale Svemirom i svojim kolegama, astronautima. Naučili smo mnogo o Svemiru i bilo nam je baš super!

Mali novinari (Petra Rebić, Patrik Sučić, Lucija Lončar i Ema Slade)

Zanimanje – meteorolog

Na prvi dan proljeća, 21.3.2019.g. proslavili smo Dan darovitih učenika. Toga je dana u našu školu došao meteorolog, gospodin Nikola Vikić Topić. Učenicima naše škole pokazao je neke meteorološke pokuse. Odlučili smo ga pitati nekoliko pitanja zato što je poznati meteorolog i često ga gledamo na televiziji.

Novinari: Koje vremenske pojave su najrjeđe i ne vidimo ih često?

N. Vikić Topić: To ovisi o mjestu gdje se pojavljuju. U SAD-u je, na primjer, tornado česta pojava, dok kod nas nije. Najrjeđe vremenske pojave su dvije duge koje se pojave istovremeno, a imaju obrnute, različite redoslijede boja. Rijetko se pojavljuje i kuglasta munja, munja u obliku kugle. Toliko je rijetka da neki sumnjaju u njeno postojanje.

Novinari: Sviđa li vam se posao koji radite?

N. Vikić Topić: Moj je posao jako zabavan i zanimljiv, ali i težak, jer ako pogriješim svi su ljuti i to komentiraju, pa čak i moja obitelj, naročito moja djevojka. Bez obzira na to, jako ga volim jer uživam boraviti u prirodi, istraživati i družiti se.

Novinari: Koje ste škole završili da biste mogli biti meteorolog?

N. Vikić Topić: Završio sam osnovnu školu, srednju školu i PMF (Prirodoslovno – matematički fakultet).

Novinari: Zašto ste odlučili raditi ovaj posao?

N. Vikić Topić: Zapravo sam, kao mali, želio biti policajac, ali me mama stalno odgovarala od toga. Jednoga sam dana vidio oglas o meteorologiji i odlučio postati meteorolog.

Novinari: Jeste li zadovoljni svojom plaćom?

N. Vikić Topić: Zadovoljan sam plaćom, ali uvijek ima mjesta za poboljšanje, kao i u drugim zanimanjima.

Na kraju razgovora zahvalili smo gospodinu Nikoli na pokusima koje nam je pokazao i s njime se fotografirali. Bilo nam je jako zabavno i veselimo se sljedećim zabavnim događanjima u našoj školi.

Mali novinari (Marica Šimić, Val Bubaš, Judita Galošić i Tadej Petrač)

od 29. 4. do 3. 5. 2024.