ČAROLIJE U KEMIJI

Autor: Ana Bajo, 18. 2. 2020.

14.2.2020. 3.a razred s učiteljicama Natalijom Stanić i Anjom Čondrić Grba posjetili su Kemijski odsjek Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu gdje su pogledali prezentaciju kemijskih pokusa  Čarolije u kemiji.

„Predstava Čarolije u kemiji namijenjena je učenicima nižih razreda osnovnih škola sa svrhom popularizacije kemije i prirodoslovlja općenito. Učenicima se nastoji kemiju prikazati kao zabavnu znanstvenu disciplinu, prijelaz iz svijeta mašte i nemogućeg prema spoznaji da se i naizgled neobjašnjive pojave mogu razumjeti i predvidjeti. Predstavu izvode nastavnici, asistenti i studenti Kemijskog odsjeka.“

ČAROLIJE U KEMIJI

Ušli smo u autobus i krenuli na Prirodoslovno- matematički fakultet.

Dočekala nas je moja mama koja radi na fakultetu kao profesorica te nas uvela u ogromnu zgradu Kemijskog odsjeka. Čekali smo  kratkih desetak minuta i predstava je počela. Profesori i asistenti koji su bili odjeveni u zanimljive kostime, izvodili su trikove s vatrom koja mijenja boju, radili su eksplozije, napravili su suhi led, a bakica je popila napitak i pala u duboku nesvijest.

Svidjelo mi se...

Svidjelo mi se kako su napravili svjetleću vodu koja je svijetlila plavo i zeleno. Reklamirali su zanimljivi štapić koji je radio razne čarolije. Gnom je pojurio prema meni i dao sam mu pet. Ivan i Nikola su pokušali Zubić vili dati pet, ali je svaki put izvela istu foru, tj. počešala se po kosi. Na kraju predstave smo se slikali s glumcima i obišli laboratorij. Kada smo završili, otišli smo na lijepi zrak, nešto pojeli i veselo ušli u autobus.

Preporučio bih i vama da dođete na predstavu na Kemijski odsjek Prirodoslovno- matematičkog fakulteta.

Benjamin Čuljak, 3.a

ČAROLIJE U KEMIJI

14.2.2020. 3.a razred Osnovne škole Grigora Viteza krenuo je na terensku nastavu u Prirodoslovno –matematički  fakultet po dogovoru majke učenika tog razreda.

Bila su dva odsjeka, za matematiku i kemiju na koju smo mi išli. Lijepo su nas dočekali pa smo se fotografirali i ušli u veliku i lijepo uređenu zgradu. Ostavili smo jakne i lijepe, šarene kišobrane, a zatim čekali naš red i u to vrijeme brojali pehare sa raznih natjecanja. Kad smo napokon stigli na red, ušli smo u veliku dvoranu baš kao u kazalištu i sjeli u prvi red. Nakon što su ušli učenici ostalih škola, predstava je počela. Čarobnjak i njegovi učenici započeli su turnir čarobiranja. Bilo je više tema, mnogo likova kao što su gnom, vila i vještica. Na završetku predstave bio je poseban trik kojeg je  glavnog čarobnjaka naučila neka teta. U tom triku se vrte tri vatre u više boja i rade nešto predivno slično dugi. Zatim smo obišli laboratorij u kojem se rade pokusi, ali nismo smjeli ništa dirati, no ipak smo postavili zanimljiva pitanja.

Sretno smo krenuli prema školi i mislim kako bi svi tu čaroliju trebali posjetiti.

Niko Delić, 3.a

KEMIJSKE ČAROLIJE

U petak ujutro u 9h autobusom smo krenuli na Kemijski fakultet.

Ušli smo u dvoranu i sjeli u prvi red. Prva čarolija je bila vatra koja mijenja boju. Došao je glavni čarobnjak sa svoja tri učenika. Natjecali su se tko će napraviti veću čaroliju. Za svaku čaroliju imali su određenu temu. Stvarali su eksplozije, miješali razne kemikalije i stvarali  gusti dim. Kada je predstava završila, pokupili smo jakne, ušli u autobus i vratili se u školu.

Taj dan smo se lijepo proveli i puno smijali. Meni se najviše svidjela vatra sa zapetljanim plamenovima u raznim bojama.

Mia Peterka Đuričković, 3.a

IZLET NA PMF

Na Valentinovo moj razred je išao na Prirodoslovno- matematički fakultet. Bilo je super zabavno.

Došli smo i vidjeli Benjaminovu mamu koja  nas je odvela na predstavu. Predstava je bila  natjecanje i tko pobijedi osvojio bi zlodjelo. Zlodjelo je piće od kojeg napraviš zlo i onesvijestiš se. Natjecanje je počelo i radili su s vatrama, eksplozijama i maglama. Meni je najbolji bio trik  s eksplozijom jer nas je sve jako uplašila.  Svi smo se zabavili i bilo je super. Želim da se takav izlet ponovi.

Luka Lončarek, 3.a

KEMIJSKE ČAROLIJE

Posjetili smo  Kemijski fakultet i gledali predstavu na kojoj su se radili pokusi. Bila sam oduševljena s onim što sam vidjela.

Bilo je tu raznih pokusa. Vidjela sam kako iz praha nastaje dim i pucnjava, kako se prozirna tekućina pretvara u druge boje nakon što se promućkala.  Zatim sam vidjela kako se miješaju neke kemikalije pa se dobije narančasta i crna tekućina. Nakon pokusa smo išli u laboratorij u kojem radi Benjaminova mama.

Bilo mi je jako lijepo gledati sve te pokuse. Svi smo se jako dobro zabavili i sretni vratili u školu.

Petra Rebić, 3.a

od 29. 4. do 3. 5. 2024.