Muzej sportskih ZGoda

Autor: Ana Bajo, 28. 3. 2022.

Ovoga mjeseca odlučili smo se posjetiti novootvoreni muzej u Zagrebu; Muzej sportskih ZGoda. Svi imamo pretrpane rasporede pa se bilo jako teško dogovoriti kada ćemo ići, no odlučili smo se za dan kada imamo najmanje sati.

Našli smo se ispred škole nešto prije dva sata i krenuli zajedno s našom razrednicom. Išli smo pješice do Palmotićeve ulice gdje se Muzej nalazi. Put nije bio dug. Stigli smo tamo za tren oka. Prvo smo se slikali u staroj gondoli koja je vodila skijaše na Sljeme. Poslije toga naša je voditeljica krenula svoje predavanje o sportu. Sport ima široku i vrlo zanimljivu povijest. Moja omiljena informacija iz predavnja je bila ta da je Pitagora, poznati matematičar uveo tjelesni u škole nakon otkrića da ljudi puno bolje rade poslije tijelovježbe. Nakon toga uslijedilo je kratko predavanje o hrvatskom sportu i njegovim početcima. U idućoj prostoriji saznali smo mnogo o razvijanju grada Zagreba zbog sporta. Vidjeli smo i veličine golova, terena i mreža u različitm sportovima. Jako me iznenadilo koliko je velik nogometni gol i koliko je visoko skočila Blanka Vlašić. Nakon toga vidjeli smo što sportaši koriste kako bi što učikovitije vježbali i hranili se zdravo. Mogli smo rasporediti sličice hrane na pravo mjesto na tanjuru; voće, povrće, žitarice, mliječni proizvodi. Nešto kasnije bilo je pomalo o svakom sportu i poznatim uspješnim sportašima. Na dijelu koje je bilo orijetirano za veslanje mogli smo isprobati ergometar koji simulira veslanje, a na skijaškom dijelu mogli smo isprobati skijaški simulator. Nije bilo isto kao i pravo, no svejedno je bilo jako zabavno. Igrali smo hokej, mačevanje, naučili smo vezati kimono i pojaseve….bilo je odlično! Tamo su također bile i lopte za svaki sport i otisak ruke poznatih sportaša koji igraju taj sport.

Jako mi se svidio naš posjet Muzeju sportskih ZGoda te svima preporučam odlazak, a onima koji vole sport ovaj će se Muzej jako svidjeti!

Lucija Graovac, 6.b

Meni se najviše svidjelo kada sam vidjela koliko su dugi i visoki golovi za razne sportove, koliko je visoka mreža za odbojku i kako su prije izgledale role i klizaljke.
Također mi se svidjelo kako je muzej bio uređen i kako je bilo puno informacija pa smo mogli naučiti nešto o sprortovima i njihovoj povijesti.

Katja

Sve mi se svidjelo, a najviše to što smo mogli isprobati sve što je bilo u Muzeju. Najbolje sprave su mi bile utezi za noge i ergometar.

Jure

Iskreno mi se sve svidjelo, ali neke su mi se stvari posebno svidjele. Jako mi se svidjela izložba staromodnijih skija, klizaljki i koturaljka. Također mi se svidjelo kako smo mogli isprobati razne sportove.

Judita

U Muzeju sportskih zgoda najviše su mi se svidjeli mačevi, a mačeve smo mogli i probati držati, mislim da je to najzabavniji dio. Osim mačevanja jako mi se svidio simulator veslanja i skijanja, nisam znala i mislila da je to toliko teško, ali tako se ispostavilo. Ovaj Muzej bih preporučila svima koji vole zabavu.

Marica

U Muzeju sportskih ZGoda sve je bilo super i sve je bilo zabavno. Najbolje mi je bilo kada smo se mačevali.

Deni

Sve mi se svidjelo,a najviše gledanje starije opreme za sport. Svidjela mi se i voditeljica jer nam je sve jako dobro predstavila. Fora mi je bilo naučiti vezati pojas za karate i par pokreta.

Laura

Bilo mi je najljepše kada smo probali veslati na ergometru i kada smo probali igrati hokej. Svidjele su mi se i razne lopte na kojima su bili otisci ruku od najboljih sportaša u njihovom sportu.

Dominik

Meni je sve bilo dobro, najviše mi se svidjelo kad smo gledali lopte:nogomentu, rukometnu, vaterpolo, košarkašku, ragbijašku. Muzej je mali, no zanimljiv i naučio sam puno toga o sportu.

Leo

Najviše mi se svidjela pravilna prehrana sportaša, ergometar, pojasevi i stari bicikl za vježbu.

Andrija

od 17. 6. do 21. 6. 2024.

« Srpanj 2024 »