Projekt KAKO BITI PRIJATELJ

Autor: Maja Vunderl Pasarić, Iva Eskeričić, 31. 5. 2023.

Naša je škola od svibnja, 2023. počela sa provedbom 1. Faze projekta „Kako biti prijatelj“. Autorica je Jasmina Kos, a nositelj projekta je Centar za socijalnu inkluziju.

Projekt je sufinanciran od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja RH, temeljem Natječaja za dodjelu bespovratnih sredstava projektima udruga u području izvaninstitucionalnog odgoja i obrazovanja djece i mladih.

Projekt se provodi u četvrtim razredima osam OŠ diljem RH (gradovi, sela, otoci) tijekom aktualne školske godine 2022/23.

Na poveznicama pronađite video priču na znakovnom jeziku i audio priču koju su čitala djeca tipičnog razvoja za svoje slijepe vršnjake.

Video priča na znakovnom jeziku.

Audio priča koju su čitala djeca tipičnog razvoja za svoje slijepe vršnjake.

Klikom na [više] ispod fotografije pročitajte preostale informacije o projektu, a na poveznici pročitajte članak i pogledajte isječak iz emisije RTL Danas.

KONTEKST

Mnoga istraživanja potvrđuju da su šanse za stvaranje inkluzivnog društva najveće ako se s izgradnjom stavova o osobama s invaliditetom počne u ranoj fazi obrazovanja. Pozitivnim izlaganjem u kratkom vremenu mijenjaju se negativni i grade poželjni stavovi kod djece.

Učitelji koji su sudjelovali u projektu ocjenjuju da su učenici redovnih škola (1.-4. razred OŠ) kroz nastavu donekle informirani o djeci s teškoćama u razvoju i o osobama s invaliditetom, znaju da trebaju biti „dobri“ i „lijepo se ponašati“, no problem je konkretna primjena tih općih informacija u praksi.

CILJ PROJEKTA

Zato smo osmislili projekt „Kako biti prijatelj“. Cilj mu je djecu u 4. razredima redovnih OŠ upoznati s Brailleovim pismom (brajicom) i znakovnim jezikom te kroz to - s komunikacijskim potrebama i odnosom prema slijepima/slabovidnima i prema gluhima/nagluhima. Razvijamo inkluziju, time što uklanjamo neznanje koje stvara nelagodu, zbog koje se prekida komunikacija i otvara put diskriminaciji.

SADRŽAJI

U izradi i provjeri sadržaja sudjelovao je niz stručnjaka, uključujući i iz Centara „Vinko Bek“ i „Slava Raškaj“. Učitelji i stručni suradnici u OŠ educirani su kako projekt provoditi u nastavi, a svi sadržaji ostaju u trajnom vlasništvu škola, kako bi se mogli provoditi i u narednim godinama.

Sadržaji projekta su:

• tiskana taktilna slikovnica na brajici i uvećanom crnom tisku, uz reljefne crteže kontrastnih boja
  • u cijelosti 3D-printana taktilna slikovnica
  • video priča na znakovnom jeziku (tumači je dijete oštećena sluha)
  • audio priča (čitaju je djeca bez teškoća za vršnjake s oštećenjem vida, kao pomoć pri učenju brajice)
  • radni materijali i zadaci uz koje učenici primjenjuju stečeno znanje o odnosu prema DTR/OSI

DODATNA KORIST

Slijepa/slabovidna i gluha/nagluha djeca ovim su projektom dobila dodatni odgojno-obrazovni materijal – temeljen na priči „Mačak Krešo se pita: Koje je boje srce moje“ koja pojašnjava boje kroz druga osjetila (osim vida) i emocije te ističe vrijednosti poput empatije, prijateljstva, vjere u svoje sposobnosti.

Taktilne slikovnice (tiskana UV lakom i 3D printana) im tako pomažu u razvoju taktilne percepcije i učenju brajice kao temeljnog pisma slijepih, a poticaj za učenje znakovnog jezika je video priča na znakovnom jeziku koju tumači 15-godišnji Borna Belani.

NASTAVAK PROJEKTA

Temeljem iznimno dobrih reakcija ravnatelja, učitelja, stručnih suradnika i učenika, kao i interesa za projekt iz drugih škola, predložit ćemo Ministarstvu znanosti i obrazovanja širenje projekta na veći broj osnovnih škola.

Na natječaj Erasmus+ programa, prijavili smo fazu 2 projekta "Kako biti prijatelj" u kojoj namjeravamo proširiti sadržaje, stvoriti platformu da djeca s teškoćama i osobe s invaliditetom sami predstavljaju svoje iskustvo, a planiramo i sadržaje za roditelje učenika. Sve - kroz niz tiskanih i digitalnih sadržaja. OŠ Grigora Viteza partner je u ovom Erasmus projektu.

Projektne aktivnosti predviđene za OŠ Grigora Viteza, Zagreb organizira i provodi u suradnji sa kolegama i učenicima, Maja Vunderl Pasarić.

Ravnateljica Vlatka Kovač, učiteljice Kristina Žganjar i Maja Vunderl Pasarić, autorica projekta Jasmina Kos te učiteljice Tatjana Šikić, Jasna Kunac i Natalija Stanić.

od 17. 6. do 21. 6. 2024.

« Srpanj 2024 »