Novo lice škole

Autor: Ana Bajo, 31. 1. 2015.

Od 1. rujna 2014. u školu nam je došla nova ravnateljica Vlatka Kovač. Posjetila je sve učenike od 1. do 8. razreda i predstavila se.

-Dobar dan djeco ja sam vaša nova ravnateljica. Nadam se da će mi biti ugodno u vašoj školi i da ćemo se bolje upoznati tijekom školske godine.

Zanimalo me kako se naša ravnateljica snašla u novom okruženju.

NOVA SREDINA

• Vi ste naša nova ravnateljica od 2014/2015 zar ne?

-Da, od prvog rujna 2014 od kad je bivša ravnateljica otišla u zasluženu mirovinu nakon dugogodišnjeg rada,u školi je raspisan natječaj i evo ja sam primljena na mjesto ravnateljice.

• Gdje ste radili prije nego što ste došli u našu školu?

-Radila sam u Oš Mladost.

• Ima li razlike između naše šole i škole u kojoj ste prije radili?

-Sigurno ima razlike jer je svaka škola različita i drugačije živi i radi, ima drugačije učitelje, učenike, prioritete, želje, od smještaja školske zgrade do onih dječaka i djevojčica koji ovdje žive. Sve je pomalo drugačije.

PRVA MEĐU JEDNAKIMA

• Sada ste vi prva među jednakima u našoj školi.

-Pa lijepo si to rekao da sam prva među jednakima, jako je važno da smo svi jednaki i da svatko radi odgovorno svoj dio posla, a uloga ravnatelja je da prepozna tko što jako dobro radi, te onda ravnatelj odluči tko će na čemu dati najveći doprinos svima nama zajedno.

NOVI KOLEKTIV

• Koliko Vam je vremena trebalo da upoznate i da se naviknete na novi kolektiv?

-Pa, obzirom da sam počela raditi od 1.rujna 2014., nisam imala baš puno vremena za privikavanje, nastava je trebala početi 8. rujna. Morala sam odmah početi s ozbiljnim radom. Navikavala sam se u hodu svakoga dana. Relativno brzo sam se privikla, a tako me i nova sredina prilično brzo prihvatila.

BITI RAVNATELJICA

• Kakav je to posao biti ravnateljica?

-Biti ravnateljica je jako zahtjevno, dinamično, zanimljivo. Svaki je dan drugačiji. Vrlo često dan je jako, jako izazovan; moram odgovoriti na stotinu pitanja, ali je dobar osjećaj kada se izazovi dobro riješe i kada se iza nekog problema nazire rješenje s kojim smo svi zadovoljni.

• Što Vas u tom poslu najviše privlači?

-Upravo mi taj posao omogućuje da sve ono što sam godinama stjecala kao znanje i iskustvo danas mogu primijeniti na školu i pokušati se truditi da pomognem toj školi u razvoju i da učenici u toj školi budu zadovoljni, sretni i uspješni.

• Kako ste napredovali do položaja ravnateljice?

-To nije napredovanje koje se stječe samo radom. Zapravo, put do ravnatelja vodi preko natječaja, a da bi netko odlučio biti ravnatelj treba proći dug profesionalni i osobni razvoj; znači morate jako puno učiti, stalno učiti i opet učiti, steći dosta iskustva u radu s djecom i ljudima i onda tek pristupiti formalnom dijelu: pristupiti natječaju i biti izabrana za ravnateljicu.

BIVŠA ŠKOLA

• Rekli ste da ste došli iz OŠ Mladost (škola u Novom Zagrebu-Utrine, op. a.) Koji ste posao tamo radili? Što ste po struci?

-Učiteljica sam razredne nastave i diplomirani socijalni pedagog. Bila sam učiteljica u jednom drugom razredu u školi „Mladost“.

• Jesu li učenici bili tužni kad ste otišli?

Pa jesu, ali početak nove školske godine donosi nove priče pa i nove učiteljice. Djeca su prilagodljiva, uvijek usmjerena na nešto drugo i novo i to je dobro. S nekom djecom i roditeljima sam još uvijek u kontaktu, povremeno se čujemo ili sretnemo.

Ravnateljica Vlatka Kovač u razgovoru s novinarima u svom uredu

E-UČENJE

• Podržavate li E-učenje?

-Da, svakako podržavam zato što mislim da je 21. stoljeće vrijeme globalnog, svjetskog napretka i povezivanja ljudi preko društvenih mreža čini nas povezanijima. Ništa se više ne može sakriti. Ne možemo se praviti da to ne postoji. Moramo biti u trendu sa svjetskim dostignućima.

Na kraju, vi danas učite i odgajaju vas u svijetu u kojem je e-učenje jako prisutno i mislim da nove tehnologije moramo prihvatiti da bismo bili suvremeni stanovnici naše domovine ali i cijelog svijeta.

Sven, Borna, Edi i Bruno razgovaraju s ravnateljicom

VIZIJA MODERNE ŠKOLE

• Koja je Vaša vizije moderne škole?

Škola kao zajednica učenika, učitelja i roditelja dio je šire zajednice gdje učenici uče za život, gdje znaju i razumiju o onom što govore, gdje uče sa zanimanjem, veseljem. Radoznalo i kreativno istražuju stvarnost i svaki dan dolaze u školu te jedva čekaju novi dan u školi.

• Što biste promijenili u školi?

Velike promjene nikad nisu dobre jer je škola živi organizam, no ono što mislim da je moguće promijeniti jest malo više živosti u okružju i malo bolja opremljenost škole, kako bismo uživali u ambijentu, a s novom informatičkom tehnologijom bili u skladu s vremenom.

Sven Severec, 6.a

od 17. 6. do 21. 6. 2024.

« Srpanj 2024 »