Zavist i ljubomora

Autor: Ana Bajo, 8. 3. 2017.

Rezultate provedene ankete o zavisti i ljubomori među našim učenicima prokomentirala je i školska psihologinja Ksenija Ondrašek. Pročitajte što vam savjetuje!

Ljubomora i zavist dva su osjećaja koja tumačimo slično, ali se zapravo radi o dvama različitim osjećajima. Ljubomora je strah od gubitka nečije ljubavi, odnosno pažnje. Ona se javlja kada smo za nekoga emocionalno vezani. Tako možemo biti ljubomorni na nekog dečka ili neku djevojčicu koja nam se sviđa ili na našeg prijatelja ili prijateljicu.

Zavist je, pak,  žudnja za nečim što netko drugi ima. Ona se veže uz materijalne stvari. Tako možemo biti zavidni nekome na novom mobitelu, odjeći koju ima i slično.

Rezultati ankete

Analizirajući rezultate ankete, uočava se da naši učenici nisu značajno ljubomorni niti zavidni. Čak 63 % učenika je odgovorilo da nikada nije ljubomorno, samo 8 % ljubomoru osjeća često, a 29 % učenika samo je povremeno ljubomorno. Slično je i sa zavisti. Više od polovice ispitanika (52 %) navodi da nikada ne osjeća zavist, a samo 2 % ispitanika je često zavidno. 46 % ispitanika navodi da povremeno osjeća zavist. U skladu s time su i odgovori na pitanje bi li se voljeli riješiti zavisti i ljubomore – više od polovice ispitanika (51 %) navodi da se već  „riješilo“ ljubomore, a samo 27 %  njih da bi se željelo riješiti ljubomore, ali ne zna kako.

Što se tiče važnosti učenicima da su u trendu (da imaju novi mobitel, modernu odjeću ili veliko društvo), samo 13 % učenika navodi da im je to jako važno. Najveći dio ispitanika navodi da im je to ponekad važno (52 %), a čak 35 % ispitanika da im to uopće nije važno. O pozitivnom doživljaju sebe, učeničke procjene su pozitivno pomaknute – samo 10 % učenika sebe ne doživljava dovoljno samopouzdano, odnosno nije zadovoljno sobom. 40 % učenika je uvijek zadovoljno sobom, a 50 % učenika se izjasnilo da nije niti zadovoljno niti nezadovoljno sobom.

Naši učenici, prema rezultatima ankete, uviđaju važnost prijateljstva u svakodnevnom životu. Čak 76 % ispitanika je izjavilo da nikada ne bi ugrozilo prijateljstvo zbog želje za popularnošću, 16 % nije sigurno,  a samo 4 % ispitanika je to već napravilo. Takav rezultat pokazuje da učenici više cijene iskreno prijateljstvo od popularnosti.

Iz rezultata ankete možemo zaključiti da naši učenici ne pate od modernih životnih stilova, cijene i njeguju prijateljstva te su uglavnom zadovoljni sobom kakvi jesu.

Što mogu učiniti oni koji se žele riješiti ljubomore i zavisti?

Za početak je važno imati na umu da se ljubomora i zavist javljaju radi naše urođene kompetitivnosti prema drugim ljudima. U današnjem se modernom svijetu one potiču i medijima – svakodnevno smo izloženi mnoštvu sadržaja koji nam opisuju kako drugi žive i što imaju, odnosno kako bismo mi trebali živjeti i što imati! Ipak, treba ovoga biti svjestan i razumjeti da uspoređivanje s drugima nije put ka sreći.

Evo nekoliko savjeta za umanjivanje ljubomore i zavisti:

• Osvijestite sebe i svoje osobine! Svatko od nas je jedinstven i ima dobre strane i vrline – osvijestite ih! Budite zahvalni na tome kakvi ste i što imate. Jedinstveni ste takvi kakvi jeste!
  • Kada osjetite zavist ili ljubomoru, pokušajte osvijestiti sami sebi zbog čega ste ljubomorni ili zavidni: što je to što vam smeta, odnosno što biste željeli imati, a nemate? Analizirajte svoje osjećaje i njihove uzroke. To vam može pomoći da uvidite u čemu se trebate promijeniti ili što trebate činiti drugačije.
  • Mala doza ljubomore i zavisti može biti poticajna – okrenite te osjećaje u vlastitu korist, neka vam budu pokretač u napredovanju, odnosno ostvarivanju nekih ciljeva ili stvaranju boljih odnosa s voljenima.

Ksenija Ondrašek, psihologinja

od 6. 5. do 10. 5. 2024.